Profesionālā darbība
Šādi izskatās mana ikdiena:

- intensitāte: vidēji 110 - 130 uzstāšanās/ semināri gadā (pasākumu skaita kritums 2024.gadā saistīts ar noslēdzošo posmu doktora disertācijas aizstāvēšanā),
- tēmas - praktiskais radošums, unikālais vērtības piedāvājums, jaunu produktu izstrāde, produktivitāte, digitālā un kolektīvā transformācija, sociālā kapitāla stiprināšana organizācijās, uzstāšanās prasmju pinveide
- daudzveidīga auditorija - darba kolektīvi organizācijās, vietējā kopiena, dažādas sabiedrības grupas (jaunieši, darba meklētāji u.c.), jauni un esošie uzņēmēji, NVO, publiskā sektorā nodarbinātie (kultūra, izglītība, administrācija u.c.)
- iesaistoši formāti: darbnīcas, hakatoni, "spoguļošanas" sesijas, "slaidā loterija", komandu sparingi u.c.
- tipisks maršruts: no rīta pamostos Rēzeknē, vakarā vadu lekcijas maģistriem Rīgā un naktī iebraucu Ventspilī pirms nākamā pasākuma,
- kopš 2009.gada aizvadīti 1880+ pasākumi, kas ļauj pārliecinoši dalīties ar novērojumiem un atziņām par baiļu pārvarēšanu, ambīciju stiprināšanu un potenciāla pielietojumu mērķu sasniegšanai,
- Esmu Hakslijs, tādēļ darījumos man patīk terminētā savienība - īsa vai vidēja termiņa sadarbības formāts iepriekš definētu mērķu sasniegšanai.
Ko par manu darbu saka citi?
- Vita kā "pārbaudīta vērtība" ir ērtība!
- vismaz reizi mūžā katram TAS ir jādzird!
- izrādās, radošā domāšana var būt ātra un produktīva!
- plānoju ieskriet uz pusstundiņu, bet paliku līdz beigām - ļoti vērtīgi!
- kad man pasākumos paliek garlaicīgi, tad sāku zīmēt. Šodien pat nepaspēju par to iedomāties!
- šis seminārs ir labākais seminārs, ko esmu mūžā apmeklējusi - ja ņem no korelācijas starp vārdu, laiku un lietderību!
- paskatos uz lietām no citas puses un - paveras jaunas iespējas!
- nezināju, ka ir iespējams būt vēl radošākam! (Latvijā pazīstams mūziķis)
- ezītis arī nemācēja lidot, pirms tam neiespēra!
Pilsoniskā līdzdalība uzņēmējdarbības sekmēšanas aktivitātēs Latvijā
Savas profesionālās darbības laikā regulāri atbalstu sabiedriskā kārtā (ar kompetencēm) vairākas sabiedriskā labuma iniciatīvas, ar kuru īstenotājiem man vēsturiski izveidojusies sadarbība:
- RTU (ikgadējas vieslekcijas RTU inženierzinātņu studentiem un mentorings hakatonos),
- Junior Achievement Latvia (dalība skolēnu mācību uzņēmumu vērtēšanas žūrijā),
- vispārizglītojošās skolas un NVO (sabiedriskas vieslekcijas pēc vadības uzaicinājuma)
- Rīgas Biznesa skolas projekts Go Beyond (ikgadēja meistarklase projekta dalībniekiem),
- Fonds DOTS - sarunu festivālā "LAMPA"
- Nordea Biznesa skola (2 meistarklases jaunajiem uzņēmējiem katrā sezonā, projekta stratēģiskā plānošana),
- JCI Latvia iniciatīva "Uzrāviens" (vieslekcijas JCI biedriem un aktivitāšu mērķauditorijai),
- konkurss "Cēsīs var!" (konkursa finālistu uzstāšanos vērtēšana, naudas balvas līdzfinansēšana),
- Sorosa Fonds - Latvija (vieslekcijas reģionos sociālās uzņēmējdarbības projekta SĀKUMS ietvaros),
- vispārizglītojošās skolas un NVO (sabiedriskas vieslekcijas pēc organizācijas/ iestādes vadības uzaicinājuma)
Darbs ar publisko sektoru un NVO - par mūsdienīgu valsts pārvaldi Latvijā!
Sadarbība ar publisko sektoru ir ceļš uz manas personiskās vīzijas materializēšanu - mana vīzija ir zināšanu sabiedrība Latvijā, kur katrs indivīds ir gana patstāvīgs, lai, kombinējot savus un ārējos resursus, spētu kļūt pašpietiekams un sasniegt savus profesionālos mērķus. Esmu pārliecinājusies, ka domāšanas paradigma "mēs taču visi sēžam vienā laivā" pievērš cilvēkus rīcībai pēc būtības. Tādēļ pašvaldībās ir jāstrādā cilvēkiem, kas apzinās, ar kādu mērķi viņu štata vieta ir izveidota (ja tā ir izveidota pēc būtības :). Uz šādām pārmaiņām vislabāk var iedvesmot pašvaldības vadība, tādēļ ir prieks par vairākām, it sevišķi - mazajām pašvaldībām, kas noteikti ir rādījušas priekšzīmi pārējām. Uz sociālām izmaiņām brīnumi neiedarbojas, tam ir jābūt mērķtiecīgam un sistemātiskam darbam vidējā un ilgtermiņā, tādēļ paldies tiem publiskā sektora un NVO partneriem, kas šīs izmaiņas uzskata par tikpat būtiskām - LR Valsts Kanceleja, LR VARAM, LR KM, RIIMC, LLKIC, LPMC, DPMC, Dobeles PIUC, ZRKAC, visi pieci plānošanas reģioni, Ventspils Jauniešu Dome, Ventspils Augsto Tehnoloģiju Parks, Gulbenes novada dome, biedrība LĪDERE, VRG jeb lauku partnerības Latvijā, Nāc un dari" un daudzi jo daudzi citi.
≠
Darbs ar kultūras un radošajām industrijām Latvijā
Ko gan varu iedot radošam prātam, ja viņš "jau tā ir radošs"? Šajos brīžos es strādāju ar pragmatiskām tēmām - lai paskatītos uz radošā resursa pielietojumu no citas puses, piešķiltu tām praktiskuma dzirksti un rezultātā - pamanītos sevi izgudrot vēlreiz no jauna, šoreiz - jau praktiskā radošuma iesaiņojumā. Lielākais izaicinājums pēdējo gadu laikā - pārliecināt kultūras un radošo industriju pārstāvjus novērtēt savu attieksmi pret laika resursu un pielietot digitālās transformācijas konceptu savu laika resursu optimizēšanai.
Darbs ar privāto sektoru - sociāli atbildīgiem uzņēmumiem
Tā nekad nav bijusi mana primārā mērķauditorija, jo pamatā vēlos kalpot sabiedrībai un tās pārvaldei. Tajā pat laikā izrādās, ka mana pieeja ir vērtība arī MVU un lielajiem uzņēmumiem, kuriem nepieciešams radošs restarts un skats pašiem uz sevi no malas. Un te nu man ir iespēja īstenot 'Latvijas Robina Huda' pieeju - izvēloties strādāt ar mani, privātais sektors rīkojas sociāli atbildīgi, jo mūsu sadarbības rezultātā es varu palīdzēt sabiedriskā kārtā tiem, kam šīs zināšanas ir akūti nepieciešamas, lai stiprinātu savu konkurētspēju un vērtību darba tirgū. Tādēļ es saku paldies privātā sektora partneriem un jo īpaši TET, ELKO Group, Narvesen, Nordea banka, VAS Elektroniskie sakari, Aloja Starkelsen, G4S, AAS Balta, SEB, Latvijas Zaļais Punkts, 7 GURU, Latvijas Tālrunis, RISEBA, BDA u.c., sadarbība ar kuriem palīdz pildīt manu sociālo misiju.

Metodiskie materiāli zināšanu ekonomikas attīstībai
Pēc Latgales plānošanas reģiona un LR VARAM pasūtījuma, izstrādātas rokasgrāmatas - kopā ar V.Zepu, L.Kuplo un I.Cīruli 2011.gadā tapušas saturiskas vadlīnijas radošo partnerību (industriju) komercializācijas veicināšanai, savukārt, 2014.gadā izstrādāta programma "Zināšanu eņģeļi" - rokasgrāmata pašvaldību speciālistiem, kuriem ikdienā ir saskare ar ideju autoriem un uzņēmējdarbības uzsācējiem. Abi materiāli apkopo praktiskas atziņas un ieteikumus, ko eksperti uzkrājuši, ikdienā saskaroties ar radošas uzņēmējdarbības uzsākšanu un attīstību.
Darbs ar akadēmisko sektoru
Kopš 2010.gada dažādu disciplīnu studentiem pasniedzu vairākās Latvijas augstskolās (valsts un privātās) studiju priekšmetus, kas saistīti ar inovatīvas uzņēmējdarbības un jaunu produktu izstrādes tematiku. Mans mērķis ir rosināt izpratni, ka uzņēmējspējas nepieciešamas arī tiem, kas sevi nesaista ar iesaistīšanos uzņēmējdarbībā. Vēl mana saikne ar akadēmisko sektoru ietver:
- darbu ar pētniekiem, atbalsts to sasniegumu popularizēšanai sabiedrībā (Research Slam apmācību vadīšana zinātniekiem),
- komunikāciju treniņu vadīšana izgudrotājiem un citiem ideju autoriem,
- dalība akadēmiskos pētījumos doktorantūras studiju ietvaros (kopš 2021.gada),
- pētījumu rezultātu aprobēšana dažādās sabiedrības grupās.
Britu padomes dizaina domāšanā balstītas metodoloģijas
"Nākotnes pilsētas spēle" (Future City Game) sertificēta vadītāja

Atbalsts zināšanu ietilpīgām biznesa idejām to agrīnā attīstības stadijā
Vēl runā, ka man tīri labi padodas "domu iesaiņošana" - lai arī klasiskā biznesa plānu izstrāde mūsdienās vairs nav tik aktuāla, tomēr ir gandarījums par sasniegto bezdarba mazināšanas kontekstā - septiņi no desmit maniem konsultētajiem NVA reģistrētajiem darba meklētājiem par biznesa plānu izstrādi saņēmuši grantu savas biznesa idejas īstenošanai, trijiem no tiem - augstākais punktu skaits Latvijā (1., 3. un 4.vieta 313 biznesa plānu konkurencē).
Gribat pārliecināties klātienē? Aktivitāšu KALENDĀRS (atvērtie un slēgtie pasākumi) pieejams šeit.